poniedziałek, grudnia 18, 2017
English (United Kingdom)Italian - ItalyPolish (Poland)Turkish (Turkiye)
   
Text Size

O ZSZ Wodzisław


Zespół Szkół Zawodowych jest placówką o dość zawiłej historii. Formalnie szkoła, w takiej postaci jak obecnie, funkcjonuje od 2004 r., jednak jej początki sięgają 1955 r. Wtedy to powstała Zasadnicza Szkoła Górnicza, której absolwenci znajdowali zatrudnienie w KWK 1 Maja. Budynek, w którym szkołą mieści się obecnie został oddany do użytku w roku 1972. Z biegiem lat, poza zawodami typowo górniczymi, w szkole postawiono na kształcenie w specjalnościach elektrycznych, gazowniczych, mechanicznych czy księgarskich. W międzyczasie nazwa szkoły zmieniała się kilkakrotnie a klasy o profilu górniczym całkowicie zanikły. W 1999 r. w szkole utworzono Centrum Kształcenia Ustawicznego, które zajęło się kształceniem osób dorosłych. W roku 2002 powołano Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Metodycznego, które skupiało szkołę młodzieżową, szkołę dla dorosłych oraz ośrodek doradztwa metodycznego dla nauczycieli. Taka forma przetrwała 2 lata i w roku 2004 ze struktur PCKUiDM wyodrębniono: Zespół Szkół Zawodowych, Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, który jednocześnie zmienił swoją siedzibę.
Od tego momentu szkoła ponownie rozpoczyna kształcenie górników, którzy – dzięki porozumieniu z Kompanią Węglową są – po skończonej edukacji mają gwarancję zatrudnienia na jednej z kopalń Kompanii. Obecnie specjalizację górniczą, a więc i gwarancję zatrudnienia, mają uczniowie klas górniczych, elektrycznych i mechanicznych.
W ZSZ kształcimy również w bardzo interesującym i przyszłościowym zawodzie jakim jest technik mechatronik. To właśnie uczniowie tego kierunku, przede wszystkim biorą udział w naszym projekcie. Interesującą ofertą jest także technik ochrony środowiska a także mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych na poziomie szkoły zawodowej.
Uczniowie naszej szkoły mają do dyspozycji salę gimnastyczną, boisko, bibliotekę oraz dobrze i nowocześnie wyposażone pracownie językowe, informatyczne, mechatroniczne, czy chemiczne. Korzystają oni także z zasobów Centrum Kształcenia Praktycznego będącego częścią PCKU. Dzięki temu mogą oni m.in. odbywać zajęcia na unikalnej sztolni górniczej.
Szkoła jest położona bardzo blisko centrum miasta. Takie umiejscowienie sprawia, że dojazd do szkoły z pobliskich miejscowości jest bardzo dogodny.
Dobre warunki do nauki oraz wykwalifikowana kadra nauczycielska i ciężka praca uczniów przynosi efekty konkursach, olimpiadach zawodowych oraz zawodach sportowych.
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

© 2009 Wszelkie prawa zastrzeżone

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie". Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną niej zawartość merytoryczną oraz za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.