poniedziałek, grudnia 18, 2017
English (United Kingdom)Italian - ItalyPolish (Poland)Turkish (Turkiye)
   
Text Size

O Wodzisławiu Śl

Wodzisław Śląski jest miastem w województwie śląskim, w południowej Polsce z liczbą 49 406 mieszkańców (grudzień 2008). Jest siedzibą Powiatu Wodzisławskiego (obecnie w województwie śląskim) o 290 km na południe od Warszawy i około 100 km na zachód od Krakowa, na południowych obrzeżach aglomeracji znanej jako Górnośląska, w pobliżu granicy z Czechami.

Nazwa miasta wywodzi się od polskiego księcia Władysława Opolskiego. On założył miasto i ufundował klasztor w Wodzisławiu w 1257 rok. W XV wieku, husyci spustoszyli miasto. Od 1526, w Czechach, w tym lenno Śląska, Wodzisław, którego był częścią, przechodzi pod władze korony Habsburgów. W wieku XVI i XVII również w czasie wojny trzydziestoletniej Wodzisław jest częścią monarchii habsburskiej. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej Wodzisław został zniszczony. Nigdy nie powrócił do tego „złotego czasu”. Wodzisław został przyłączony przez Prusy w 1740, które Austria ostatecznie uznała w 1763 roku. Już w XIX wieku wydobycie węgla nabiera znaczenia dla gospodarki Wodzisławia. Po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku statut polskiej państwowości został ostatecznie przywrócony. Miasto i największa część dzielnicy Rybnik zostały włączone do terytorium II Rzeczypospolitej Polskiej; Wodzisław tym samym stał się częścią państwa polskiego po raz pierwszy od 1526 roku.

W marcu 1945 roku wojska radzieckie przybyły w pobliżu Wodzisławia. W 80% miasto zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Od 26 marca 1945 Wodzisław został ponownie włączony do Polski.

Wodzisław położony jest na skrzyżowaniu kilku głównych liniach transportu drogowego, kolejowego i komunikacji lotniczej. Dzięki bliskości autostrady A1, miasto będzie bardzo dobre połączenie do trzech międzynarodowych portów lotniczych w Katowicach - Pyrzowicach (ok. 70 km od Wodzisławia), Kraków - Balice (około 100 km od Wodzisławia) i Ostrava - Mosnov (ok. 40 km od Wodzisławia).

Wodzisław jest ośrodkiem przemysłowym. Blisko Wodzisławia jest kilka kopalni węgla kamiennego. 
 
Oficjalna strona miasta: www.wodzislaw-slaski.pl 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

© 2009 Wszelkie prawa zastrzeżone

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie". Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną niej zawartość merytoryczną oraz za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.